LIIKUNTA/URHEILU | LAPSET JA NUORET | ELAKELÄISET | KULTTUURI | MAANPUOLUSTUS | VAMMAISJÄRJESTÖT | POLIITTISET JÄRJESTÖT | MUUT | KYLÄSEURAT

LIIKUNTA/URHEILU

Autoliitto Kangasniemen osasto ry
info@al-kangasniemi.com
Pentti Kangas
Suurosenkuja 2 as 3
51200 Kangasniemi
Puh. 0400 647 864
www.al-kangasniemi.com

Kangasniemen Avantouimarit ry
Nina Ruti
Puulavedentie 10
51200 Kangasniemi
Puh. 040 7733 444

Kangasniemen Budoseura Katana ry
Johanna Lahikainen
Puh. 040 722 4433
johanna.lahikainen@luukku.com
www.katanakangasniemi.com

Kangasniemen Kalske
hannut@student.uef.fi
pj. Tiusanen Hannu
Luusniementie 51
51440 Vuojalahti
Puh. 040 832 8305
www.kalske.fi

Kangasniemi Kurlinki ry
kangasniemicc@gmail.com
Hannu Laitinen
Otto Mannisen tie 33
51200 Kangasniemi
puh. 0400 888 350

Kangasniemen Naisvoimistelijat ry
terttu.laitinen@luukku.com
Terttu Laitinen
Teollisuustie 23
51200 Kangasniemi

Kangasniemen Palloilijat (KAPA 51)
teemu.palvimo@kapa-51.com
Puh. 044 320 0477
www.kapa-51.com

PuulaGolf ry
toimisto@puulagolf.com
Syvälahdentie 23
51200 Kangasniemi
Puh. 040 731 7625
www.puulagolf.com

Puulan Kunto ja Kamppailu ry
puulankk@live.com
Ohensalontie 1158 b 51340 Hännilä
Puh. 040 704 3845
www.puulankuntojakamppailu.com

Puulan Kävijät
sirpa.kukkohovi@pp.inet.fi
Sirpa Malinen
Liukkosenkuja 2 D 12
51200 Kangasniemi
Puh. 040 741 5409
www.puulankavijat.fi

Puulan Kelkkailijat ry
Jouko Erkkilä
Hämeensaarentie 1
51200 Kangasniemi
www.puulankelkkailijat.com

LAPSET JA NUORET

Kangasniemen 4H-yhdistys
kangasniemen4h@gmail. com
51200 Kangasniemi
Puh. 040 7623 411
www.kangasniemi.4h.fi

Kangasniemen Maaseutunuoret
Juha Kohvakka
Hyyryläntie 336
51200 Kangasniemi
Puh. 040 719 6835

MLL Kangasniemi
Hanna Laitinen
mll.kangasniemi@gmail.com
laitinenhp@gmail.com
Puh. 040 185 6788
http://kangasniemi.mll.fi

Pelastakaa Lapset ry
Puheenjohtaja Johanna Pylvänäinen
puh. 040 592 9159
johannapylvanainen@pp.inet.fi
Sihteeri Emmi Heikkinen
puh. 0400 583 206
empsuhei@suomi24.fi
www.pelastakaalapset.fi

Puula-Partio ry
puula.partio@gmail.com
Nina Reinikainen
Tervaniementie 4
51200 Kangasniemi

ELÄKELÄISET

Eläkeliiton Kangasniemen yhdistys
Antti Lindqvist
Hiskintie 5
51200 Kangasniemi
Puh. 040 575 3694
www.etela-savo.elakeliitto.fi

Kangasniemen Eläkkeensaajat ry
Raija Vinkola
Tissarintie 214
51200 Kangasniemi
raija.vinkola@luukku.com
Puh. 040 731 3913
www.kangasniemi.elakkeensaajat.fi

Kangasniemen Kansalliset Seniorit ry
sihteeri Kirsti Seppänen
Tintonkurentie 650 B
51310 Levä
Puh. 040 507 1402

Kangasniemen Vanhus- ja vammaisneuvosto
virpi.valkonen@kangasniemi.fi
Virpi Valkonen
Otto Mannisen tie 2
51200 Kangasniemi
Puh. 040 587 2420

KULTTUURI

Harrastajateatteri Ilona ry
ilonateatteri@outlook.com
Puh. 050 547 7827
www.ilonateatteri.com

Kangasniemen Kuvantekijät ry
Jaana Vepsäläinen-Serdijn
Hokatie 878
51200 Kangasniemi
Puh. 050 5960 859

Kangasniemen elävän musiikin yhdistys
LivsFara ry
Nakertajantie 2, 51200 Kangasniemi
savis@hotmail.com
www.livsfarary.com

Kangasniemen Mieslaulajat ry
Antti Aalto
Huhtatie 10
51200 Kangasniemi
Puh. (015) 432 666

Kangasniemen Musiikinystävät ry
Sirkka Seppälä
Pappilantie 9
51200 Kangasniemi
Puh. 050 325 4939
www.kangasniemenmusiikkiviikot.fi

Naiskuoro Niemettäret
satu.komppa@pp.inet.fi
Satu Komppa
Kanervakuja 3 A 3
51200 Kangasniemi
Puh. 040 5711 001

Otto Mannisen Seura ry
Siht. Riitta Sompa-Hokkanen
Pellervonk. 5 A 5
33540 Tampere
Puh. 040 5633 228
riitta.sompa-hokkanen@kolumbus.fi
www.nimikot.fi

MAANPUOLUSTUS

Kangasniemen Reserviläiset ry
pirkkaj@gmail.com
Pirkka Juntunen
Tikankolo 2
51200 Kangasniemi
Puh. 040 578 7246

Kangasniemen Reserviupseerit ry
martti.luukka@pp.inet.fi
Martti Luukka
Koivukuja 3
51200 Kangasniemi
Puh. 0400 643 878

Kangasniemen Rintamaveteraanit
Pekka Leskinen
Salmelantie 26
51200 Kangasniemi
pekka.leskinen@pp1.inet.fi
Puh. 0400 546 688

Kangasniemen Sotainvalidit ry
Antti Lindqvist
Hiskintie 5
51200 Kangasniemi
Puh. 040 575 3694

VAMMAISJÄRJESTÖT

Etelä-Savon Näkövammaiset Ry
Marita Kalto
Levälahdentie 2-4 as 3
51200 Kangasniemi
Puh. 050 308 2313

Kangasniemen Reuma ry
Sari Kuusjärvi
Sydänmaantie 31
51200 Kangasniemi
Puh. 040 1920 330

Kangasniemen Sydänyhdistys Ry
seppo.t.komonen@gmail.com
Seppo Komonen
Kompiontie 43 a
51200 Kangasniemi
Puh. 0400 191 235

Mikkelin MS-Yhdistys Ry
Terttu Albrecht
Kuhatie 3
51200 Kangasniemi
Puh. (015) 433 077

Toimintakeskus Kouluranta
heimo.lehikoinen@kouluranta.fi
Toimintakeskus Kouluranta
Pieksämäentie 1858
51270 Kutemajärvi
Puh. 050 3611 860

POLIITTISET JÄRJESTÖT

Keskustan Kangasniemen Kunnallisjärjestö ry
tapani.nykanen@yahoo.fi
Tapani Nykanen
Puh. 0440 635 258

Kangasniemen Työväenyhdistys ry
Kangasniemen demarit
Mikko Hokkanen
mikko.s.hokkanen@cc.jyu.fi
Puh. 050 544 0882

MUUT

Harlu-seura ry
leena.haikarainen@pp1.inet.fi
Leena Haikarainen
Leinonkuja 4
51200 Kangasniemi
Puh. 040 716 7856
www.karjalanliitto.fi

Kangasniemen Eräveikot
lassi.tiihonen@luukku.com
Lassi Tiihonen
Haapatie
51200 Kangasniemi
Puh. 040 578 1615

Kangasniemen Hevosjalostuseura
Timo Pohju
51200 Kangasniemi
Puh. 050 3548 237

Kangasniemen Kennelkerho ry
Puh. 040 835 2376
www.kgnkennelkerho.com

Kangasniemen Kotiseutuyhdistys ry
raija.vehmala@gmail.com
Raija Vehmala
Tiiholantie 495
51200 Kangasniemi
Puh. 0400 469 591

Kangasniemen Luonto ry
raija.vehmala@gmail.com
Raija Vehmala
Tiiholantie 495
51200 Kangasniemi
Puh. 0400 469 591

Kangasniemen Maaseutuseura ry
tuomo.lappalainen33@gmail.com
Päivi Lappalainen
Hokantie
51200 Kangasniemi
Puh. 050 524 7856
www.knmss.net

Kangasniemen Martat ry
siht. Tuovi Tommola
martat.kangasniemi@gmail.com

Kangasniemen Palomiehet ry
Ahti Haikarainen
Satamatie 22
51200 Kangasniemi
Puh. (015) 431 118

Kangasniemen Pihatarhurit ry
mirja.arponen@gmail.com
Mirja Arponen
Joutsantie
51200 Kangasniemi
Puh. 050 306 1042
pihatarhurit.wordpress.com

Kangasniemen Pohjola-Norden
e.pauninsalo@gmail.com
Erja Pauninsalo
Ukonniementie 441
51200 Kangasniemi
Puh. 040 741 2328
www.pohjola-norden.fi

Kangasniemen Työttömät ry
kangasniementyottomat@gmail.com
Arja Kuparinen
Teollisuustie 4
51200 Kangasniemi
Puh. 044 066 4703
www.kangasniementyottomat.fi

Kangasniemen Yhteiskoulun
Senioriyhdistys ry
hannu.laitinen@kangasniemi.fi
Hannu Laitinen
c/o Beckerin koulu
Beckerin koulu
51200 Kangasniemi
puh. 040 7599 592

Kangasniemen Yrittäjät ry
kangasniemen@yrittajat.fi
Matti Tulla
Sepäntie 10
51200 Kangasniemi
Puh. 0400 655 692
www.kangasniemenyrittajat.info

Myrskylyhty ry
toimisto@myrskylyhty.fi
Joutsantie 24
51200 Kangasniemi
puh. 045 165 3846
www.myrskylyhty.fi

Myräkkä ry
info@myrakka.com
Korpelantie 100
51200 Kangasniemi
Puh. 040 507 2713
www.myrakka.com

Sosiaali- ja koulutuspalvelujen ohjauskeskus OHKE RY
Association, Center of Education and Social Services.
Kari Synberg
kari@synberg.fi
Joutsanmaantie 1004
51310 LEVÄ
050-3442848
www.ohke.fi

Puulan Järvipelastajat ja Puulan Veneseura ry
Pj. Lea Pylvänäinen
Kaislaraitti 9
50170 Mikkeli
jp.puula@gmail.com ja  pvseura@gmail.com
Puh. 050 549 3766
Puh. 040 779 5815 / Järvipelastajat m/v Puula

Puulan uistelijat ry
Markku Halttunen
puulanuistelijat@hotmail.com

SPR Kangasniemi
anneli.nyyssonen@pp.inet.fi
Toimitila: Keskustie 16 A
51200 Kangasniemi
Anneli Nyyssönen
Puh. 040 595 8736

Unkarin Viinin Ystävät ry
urpo.malinen@luukku.com
Urpo Malinen
Pallokuja 2 B 13
51200 Kangasniemi
Puh. 0400 601 018

KYLÄSEURAT

Hokan seudun kyläyhdistys ry
epauninsalo@gmail.com
Erja Pauninsalo
Ukonniementie 441
51200 Kangasniemi
www.hehkuvahokka.fi

Järvi-Suomen kylät ry
pentti.nieminen@pp4.inet.fi
Pentti Nieminen
Telkonlahdentie 223
51200 Kangasniemi
puh. 040 541 8594

Kangasniemen Läntinen kyläseura
Pirjo Uuttana
Siikaseläntie 218
51360 Koivula
uuttana@suomi24.fi

Kaihlamäen kyläyhdistys ry
ulla.harjula@luukku.com
Ulla Harjula
Tiiholantie 123
51335 Kaihlamäki
puh. 040 750 2216
www.knmss.net

Koittilan kyläseura ry
Maisa Juntunen
puh. 050 337 0211
maisa@ollinaho.fi
www.knmss.net

Kutemajärvi-seura ry
pirjo.anneli.hakkinen@gmail.com
Pirjo Häkkinen
Kirseläntie 252
51270 Kutemajärvi
puh. 040 964 4372
www.knmss.net

Luusniemen Kyläseura Elo ry
Arto Tommola
arto.tommola@gmail.com
puh. 0400 255 252
www.luusniemi.fi

Ohensalon kylätoimikunta
Marko Hokkanen
Savelantie 173
41750 Havumäki
puh. 040 589 2933
www.knmss.net

Rauhajärvi-Läsäkoski kylätoimikunta
Maija Pyykkönen-Jaakkola
Vanhatie 32
51430 Läsäkoski
jaakkopyykko@hotmail.com
www.knmss.net

Ruokomäen kyläseura
Riikka Saraniemi
Ruokomäen kouluntie 41
41580 Sauvamäki
puh. 040 723 7261
riikka.saraniemi@hotmail.com
www.knmss.net

Vihaven kylätoimikunta
Pentti Reinikainen
Parikantie 185
51440 Vuojalahti
puh. 040 506 8255
www.knmss.net

Vuojalahden kylätoimikunta
vuojalahti.kylatmk@luukku.com
Johanna Suuronen
Kaivolahdentie 2
51440 Vuojalahti
puh. 040 747 1696
www.knmss.net

Äkryn Kyläseura ry
Johanna Klemola
Toivakantie 675
51340 Hännilä
puh. 040 7523 973
www.knmss.net


TULOSTA SIVU TULOSTA SIVU